ELoGE ETICHETA EUROPEANĂ PENTRU EXCELENȚĂ ÎN GUVERNARE

În data de 04.05.2022 Secretariatul General al Guvernului, în parteneriat cu Consiliul Europei a lansat implementarea Etichetei Europene pentru Excelență în Guvernare (ELoGE) în România.

ELoGE este un premiu acordat de către Consiliul Europei autorităților administrației publice locale, în baza unei analize făcute printr-un mecanism european și internațional de evaluare cu privire la calitatea guvernării locale și reprezintă o modalitate de certificare, de apreciere și de recunoaștere a acelor autorități publice locale a căror activitate se desfășoară la standarde internaționale.

La nivel național, evaluarea modului în care va fi implementat ELoGE în România se va face de către Comisia Națională de Evaluare, care are în componența sa reprezentanți ai următoarelor instituții: Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, Consiliul Național al Rectorilor, Institutul Național de Administrație (I.N.A.), Uniunea Națională a Consiliilor Județene din România (U.N.C.J.R.), Asociația Municipiilor din România (A.M.R.), Asociația Orașelor din România (A.O.R.) și Asociația Comunelor din România (A.Co.R.).

Obiectul acestui program constă în analiza modului în care sunt implementate în practică de către autoritățile publice locale, cele 12 principii ale bunei guvernări, stabilite de către Consiliul Europei:

1. Participarea cetățenilor, desfășurarea corectă a alegerilor și reprezentarea;
  2. Receptivitate;
  3. Eficiență și eficacitate;
  4. Deschidere și transparență;
  5. Stat de drept;
  6. Comportament etic;
  7. Capacitate și competență;
  8. Inovare și deschidere către noutate;
  9. Dezvoltare durabilă și orientare pe termen lung;
  10. Management financiar solid;
  11. Drepturile omului, diversitatea culturală și coeziunea socială;

Implementarea Etichetei Europene pentru Excelență în Guvernare (ELoGE) în România va contribui la evaluarea și la creșterea calității guvernării locale, a creșterii încrederii cetățenilor în factorii de decizie și a implicării societății civile în procesul de luare a deciziilor autorităților publice locale – elemente esențiale pentru o administrație publică locală eficientă și în acord cu cetățenii pe care îi reprezintă.

Formularul de înscriere a autorităților administrației publice care doresc să aplice pentru ELoGE se regăsește la adresa:  https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdIuGR2lEEcZDEakiUz92YC__1LVzsC8xdfQcPIFxbZYdyq7Q/viewform?vc=0&c=0&w=1&flr=0  .

Mai multe infrmații se regăsesc la adresa: https://sgg.gov.ro/1/eloge-in-romania/