Noul termen-limită de depunere a proiectelor în cadrul apelului „Intervenții prioritare pentru comunitățile rome” este 15 noiembrie 2021

Fondul Român de Dezvoltare Socială (FRDS) a decis prelungirea termenului-limită de depunere a proiectelor în cadrul apelului „Intervenții prioritare pentru comunitățile rome”, până la data de 15 noiembrie 2021.

Modificarea a fost inclusă într-un corrigendum publicat vineri, 8 octombrie 2021, pe pagina web dedicată Programului. Pe lângă prelungirea termenului-limită de depunere a proiectelor, prin intermediul corrigendum-ului au fost operate și alte modificări, respectiv prelungirea termenului până la care promotorii pot solicita deschiderea contului online necesar în vederea depunerii proiectului și majorarea plafonului maxim care poate fi alocat investițiilor. Cei implicați în pregătirea unor proiecte care urmează a fi depuse în cadrul apelului sunt invitați să consulte noua formă a documentației de apel, actualizată în urma publicării Corrigendumului nr. 1.

Entitățile interesate de accesarea liniei de finanțare pot transmite solicitări de informații și clarificări pe marginea documentației de apel, prin e-mail, la info@frds.ro, până cel târziu în data de 29 octombrie 2021 (cu 10 zile lucrătoare înainte de data limită de depunere a proiectelor în cadrul apelului). Solicitările primite ulterior nu vor mai fi luate în considerare pentru soluționare.

Lansat în data 15 iulie 2021, apelul “Intervenții prioritare pentru comunitățile rome” este finanţat prin intermediul Granturilor SEE 2014-2021 și vizează finanțarea de inițiative ale autoritățile publice locale (comune, orașe/municipii) și organizațiilor neguvernamentale care să conducă, în principal, la îmbunătăţirea facilităţilor sociale şi educaţionale pentru copii şi tineri, la creşterea accesului la servicii de sănătate și la îmbunătăţirea condiţiilor de locuit în comunitățile de romi.

–––––––––––––––––––

Programul Dezvoltare locală își propune să finanțeze proiecte menite să crească gradul de utilizare a serviciilor sociale de către grupurile dezavantajate și de incluziune socială a copiilor și tinerilor aflați în situații de risc, să contribuie la combaterea abandonului școlar, la dezvoltarea unor măsuri integrate de incluziune a romilor și de combatere a discriminării, să dezvolte capacitatea administrației centrale și locale de a aplica principiile bunei guvernări, respectiv să sprijine punerea în practică a recomandărilor CEDO privind respectarea drepturilor omului în România. Programul are un buget total de 86.941.176 de euro (incluzând cofinanțarea de 15% acordată de Guvernul României).

Detalii specifice despre Programul Dezvoltare locală sunt disponibile pe www.frds.ro, https://dezvoltare-locala.frds.ro, www.eeagrants.ro și www.eeagrants.org.