ANUNȚURI OPORTUNITĂȚI DE FINANȚARE

Parteneri pentru programul „EUROPA PENTRU CETĂȚENI”.

Programul Europa pentru Cetățeni este programul comunitar derulat de Direcția Generală Migrație și Afaceri Interne din cadrul Comisiei Europene care își propune să promoveze cetățenia europeană activă prin implicarea societății civile în construirea unei Europe unite, bazată pe valori istorice și rememorarea unui trecut comun, pe aprofundarea dialogului intercultural și pe concepte precum toleranța, solidaritatea, democrația, egalitatea de șanse și înțelegerea reciprocă.

Obiectivul general al Programului este acela de a acorda tuturor cetățenilor europeni posibilitatea de a se cunoaște, de a interacționa și de a se implica în proiecte comune, în vederea consolidării ideii de apartenență la spațiul comunitar.

Agenția Executivă pentru Educație, Audiovizual și Cultură anunță al doilea termen-limită din acest an (1 septembrie 2020) pentru Componenta 2 – Implicare democratică și participare civică, cu măsurile:
2.1. Înfrățire între localități
2.2. Rețele de orașe
2.3. Proiecte ale societății civile

Pentru mai multe informații despre Program se poate accesa link-ul următor:

Programul se adresează tuturor organizațiilor care promovează integrarea europeană: autorități publice locale/regionale, federații/asociații de autorități locale, comitete de înfrățire, reţele de localităţi înfrăţite, organizații ale societății civile, instituții de învățământ și de cercetare, organizații culturale, de tineret, asociații de supraviețuitori, asociații ale orașelor înfrățite, organizații de cercetare a politicilor publice europene, think-tank-uri etc.

Aplicanții și partenerii pot proveni din cele 28 de state membre ale Uniunii Europene. Dintre țările nemembre UE, Muntenegru, Republica Serbia, Fosta Republică Iugoslavă a Macedoniei și Albania au semnat memorandumuri de înțelegere privind participarea lor la programul Europa pentru cetățeni 2014-2020, devenind astfel eligibile.

Mai multe informații despre organizațiile care doresc să depună proiecte în cadrul Programului și caută parteneri :

EuroFUE-UJI – Partner Search- Spania
Info_project_partners_Preili_2020-Letonia