Presedintele CJ Botosani Doina Elena Federovici a solicitat conducerii Spitalului Județean de Urgență „Mavromati” un control amănunțit, al tuturor instalațiilor, al aparaturii, precum și a condițiilor de punere în funcțiune a acestora, atât pentru sediul central din strada Marchian, cât și pentru toate secțiile exterioare.

Cabinet președinte
16 Noiembrie 2020

Am solicitat deja conducerii Spitalului Județean de Urgență „Mavromati”, spital aflat în subordinea Consiliului Județean Botoșani, un control amănunțit, al tuturor instalațiilor, al aparaturii, precum și a condițiilor de punere în funcțiune a acestora, atât pentru sediul central din strada Marchian, cât și pentru toate secțiile exterioare.
Deși toate investițiile în Spitalul Județean „Mavromati” și în toate secțiile acestuia s-au făcut cu respectarea legii și a tuturor reglementărilor în vigoare, tragedia care s-a întâmplat la Piatra Neamț impune luarea unor măsuri de precauție suplimentare. De aceea, consider că este mai bine să facem încă o verificare minuțioasă pentru a fi siguri că atât personalul medical, cât și pacienții sunt în siguranță și că activitatea medicală se desfășoară în siguranță și cele mai bune condiții.