Principii ce rezultă din jurisprudența CEDO

Principii ce rezultă din jurisprudența CEDO în cauzele privind neexecutarea hotărârilor judecătorești pronunțate împotriva unui debitor public:
Referitor la neexecutarea sau executarea cu întârziere a hotărârilor judecătorești pronunțate împotriva statului, Ministerul Dezvoltării Regionale, Administrației Publice și Fondurilor europene a stabilit măsurile necesare în sarcina consiliilor județene și a consiliilor locale, respectiv următoarele obligații:
-de a disemina către consiliile locale principiile ce derivă din jurisprudența CEDO și lista cuprinzând descrierea cauzelor CEDO
-de a afișa pe pagina proprie de internet principiile ce derivă din jurisprudența CEDO
-de a include în programele de formare profesională a persoanelor care au competențe în domeniul executării hotărârilor judecătorești, informații legate de jurisprudența CEDO în domeniu.(detalii)
Menționăm că memorandumul, principiile și lista cauzelor CEDO pot fi descărcate de pe site-ul http://dpfbl.mdrap.ro/noutati.html .