Trei sferturi dintre angajații CJ Botoșani au venit la serviciu fără mașină

Angajații Consiliului Județean Botoșani au înțeles că orice efort, oricât de neînsemnat pare, poate ajuta la păstrarea unui oraș mai curat, mai puțin poluat.

Astăzi, când are loc prima ediție a campaniei „Vinerea Verde”, inițiată de Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor, aproape trei sferturi din angajații Consiliului Județean Botoșani au venit la muncă pe jos sau folosind mijloace alternative de transport. „Ne pasă de mediu! 74,4% dintre angajații instituției au venit la serviciu pe jos, cu mijloacele de transport în comun sau au folosit mijloace alternative la mașina personală. Cu toții dorim să trăim într-un mediu mai curat”, a declarat Doina Federovici, președintele Consiliului Județean Botoșani.

De asemenea, mașinile aparatului propriu al Consiliului Județean au efectuat astăzi cu 70% mai puțini kilometri decât într-o zi de vineri obișnuită.