ANUNȚURI COMUNICATE DE PRESĂ

Cristian Nistor, numit în funcția de administrator public

Președintele Consiliului Județean Botoșani, Doina Federovici, a semnat astăzi dispoziția de numire a lui Cristian Nistor în funcția de administrator public. „Domnul Cristian Nistor va prelua funcția de administrator public. Alegerea lui Cristian Nistor am făcut-o în urma unor lungi analize în care am ținut cont de mai multe criterii de performanță. Domnia sa, ca manager al Grupului de Acțiune Locală (GAL) Valea Bașeului de Sus, o asociație formată ca un parteneriat public privat între mai multe administrații publice locale din zona Săveni și operatori privați cu scopul de a facilita accesul la fondurile europene, a demonstrat că este un bun profesionist, având în cele două cicluri de finanțare, 2007-2013 și 2014-2020, un grad de absorbție de 100%. Principalul său obiectiv va fi acela ca, împreună cu specialiștii din cadrul Direcției de Dezvoltare – Promovare a Consiliului Județean, să identifice axe de finanțare, să scrie proiecte și să atragă fondurile europene pentru a dezvolta în ritm accelerat județul Botoșani”, a declarat Doina Federovici.

Apanajul numirii administratorului public, conform Codului Administrativ, este al președintelui Consiliului Județean.