Poeți în dialog la Ipotești: Manon Piţu şi Luminița Amarie

Pe data de 5 noiembrie 2020, la ora 18.00, Memorialul Ipotești – Centrul Național de Studii „Mihai Eminescu” organizează o ediție on-line a întâlnirilor Poeți în dialog. Invitatele Memorialului sunt poetele Manon Pițu și Luminița Amarie. Discuția va fi moderată de Lucia Țurcanu.
Ediția din noiembrie a întâlnirilor Poeți în dialog va putea fi urmărită pe pagina de Facebook a Memorialului Ipotești: https://www.facebook.com/Memorialul-Ipotesti-Centrul-National-de-Studii-Mihai-Eminescu-432404520184709/.
MANON PIȚU (n. 1976) locuiește în Botoșani. A absolvit Facultatea de Drept la Iași. În timpul studenției, a frecventat ședințele Club 8 și întâlnirile de la Casa Dosoftei, conduse de Mirel Cană. A debutat în 2013, cu volumul de versuri În marginea umbrei (Editura Samia, Iași). În 2016 publică a doua carte de poezie, invizibil, la Editura Charmides din Bistrița.
LUMINIȚA AMARIE s-a născut pe 20 ianuarie 1987 în comuna Ibănești, județul Botoșani. În 2006 s-a mutat la Paris, iar din 2015 locuiește la Londra. A debutat în 2012, publicând două cărți de poezie: Destin făcut dintr-un cuvânt (Editura Singur, Târgoviște) și Lacrimile, dinții albi ai durerii (Editura Eminescu, București). Urmează volumele: Chintesența de a fi (Editura Eminescu, București, 2013); Fericirile care dor (Editura Blumenthal, București, 2015); Cărbune de fum (Editura Brumar, Timișoara, 2015); Ascunde amintirile și distruge tot ce-am atins (Casa de Editură Max Blecher, Bistrița, 2019).